Toomey Awards - 2007

 

Nominations were announced Tuesday, July 3, 2007.
Winners (in bold) were announced Tuesday, July 31, 2007.

 

 

Best Picture

 

AN INCONVENIENT TRUTH

THE DEPARTED

THE LIVES OF OTHERS

UNITED 93

ZODIAC

 

 

Best Director

 

David Fincher (ZODIAC)

Paul Greengrass (UNITED 93)

Alejandro Gonzalez Inarritu (BABEL)

Martin Scorsese (THE DEPARTED)

Florian Henckel von Donnersmarck (THE LIVES OF OTHERS)

 

 

Best Actor In A Leading Role

 

Leonardo DiCaprio (BLOOD DIAMOND)

Aaron Eckhart (THANK YOU FOR NOT SMOKING)

Irfan Khan (THE NAMESAKE)

James McAvoy (THE LAST KING OF SCOTLAND)

Clive Owen (CHILDREN OF MEN)

 

 

Best Actress In A Leading Role

 

Emily Barclay (SUBURBAN MAYHEM)

Judi Dench (NOTES ON A SCANDAL)

Helen Mirren (THE QUEEN)

Meryl Streep (THE DEVIL WEARS PRADA)

Kate Winslet (LITTLE CHILDREN)

 

 

Best Actor In A Supporting Role

 

Kevin Kline (A PRAIRIE HOME COMPANION)

Mark Ruffalo (ZODIAC)

Michael Sheen (THE QUEEN)

Mark Wahlberg (THE DEPARTED)

Forest Whitaker (THE LAST KING OF SCOTLAND)

 

 

Best Actress In A Supporting Role

 

Adriana Barraza (BABEL)

Cate Blanchett (NOTES ON A SCANDAL)

Emily Blunt (THE DEVIL WEARS PRADA)

Rinko Kikuchi (BABEL)

Frances de la Tour (THE HISTORY BOYS)

 

 

Best Screenplay Written Directly For The Screen

 

BRIDGE TO TERABITHIA (Jeff Stockwell, David Paterson)

THE DEPARTED (William Monahan)

THE LAST KING OF SCOTLAND (Jeremy Brock, Peter Morgan)

THE NAMESAKE (Sooni Taraporevala)

ZODIAC (James Vanderbilt)

 

 

Best Screenplay Based On Material Previously Produced Or Published

 

BABEL (Guillermo Arriaga)

KENNY (Clayton Jacobson, Shane Jacobson)

THE LIVES OF OTHERS (Florian Henckel von Donnersmarck)

UNITED 93 (Paul Greengrass)

THE WRONG MAN (Jason Smilovic)

 

 

Best Film Editing

 

BABEL (Douglas Crise, Stephen Mirrione)

CASINO ROYALE (Stuart Baird)

THE DEPARTED (Thelma Schoonmaker)

UNITED 93 (Clare Douglas, Richard Pearson, Christopher Rouse)

ZODIAC (Angus Wall)

 

 

Best Cinematography

 

APOCALYPTO (Dean Semler)

BLOOD DIAMOND (Eduardo Serra)

CHILDREN OF MEN (Emmanuel Lubezki)

A PRAIRIE HOME COMPANION (Edward Lachman)

ZODIAC (Harris Savides)

 

 

Best Original Score

 

BABEL (Gustavo Santaolalla)

BLOOD DIAMOND (James Newton Howard)

THE FOUNTAIN (Clint Mansell)

NOTES ON A SCANDAL (Phillip Glass)

THE QUEEN (Alexander Desplat)

 

 

Best Sound

 

APOCALYPTO

BLOOD DIAMOND

CASINO ROYALE

FLAGS OF OUR FATHERS

TRANSFORMERS

 

 

Best Art Direction

 

CURSE OF THE GOLDEN FLOWER

DREAMGIRLS

PAN'S LABYRINTH

THE PRESTIGE

ZODIAC

 

 

Best Costume Design

 

CURSE OF THE GOLDEN FLOWER (Chung Man Yee)

THE DEVIL WEARS PRADA (Patricia Field)

THE LAST KING OF SCOTLAND (Michael O'Connor)

MARIE ANTOINETTE (Milena Caronero)

ZODIAC (Casey Storm)

 

 

Best Visual Effects

 

CHILDREN OF MEN

FLAGS OF OUR FATHERS

TRANSFORMERS

 

 

Best Make Up

 

APOCALYPTO

DREAMGIRLS

PAN'S LABYRINTH

 

 

Best Animated Feature

 

HAPPY FEET

HOODWINKED

SHREK THE THIRD

 

 

Best Foreign Language Film

 

APOCALYPTO

THE LIVES OF OTHERS

PAN'S LABYRINTH

SOPHIE SCHOLL: THE FINAL DAYS

TIME TO LEAVE

 

 

Best Australian Film

 

2:37

KENNY

NOISE

SUBURBAN MAYHEM

 

 

Best Documentary

 

AN INCONVENIENT TRUTH

DELIVER US FROM EVIL

WHO KILLED THE ELECTRIC CAR?

WORDPLAY

 

 

 

Total Nominations

 

8 - ZODIAC

6 - BABEL

5 - THE DEPARTED

4 - APOCALYPTO, BLOOD DIAMOND, THE LAST KING OF SCOTLAND, THE LIVES OF OTHERS, UNITED 93

3 - CHILDREN OF MEN, THE DEVIL WEARS PRADA, NOTES ON A SCANDAL, PAN'S LABYRINTH, THE QUEEN

 

 

Total Wins

 

3 - UNITED 93

2 - THE DEPARTED, THE LIVES OF OTHERS, ZODIAC

1 - AN INCONVENIENT TRUTH, BLOOD DIAMOND, CASINO ROYALE, CURSE OF THE GOLDEN FLOWER, THE DEVIL WEARS PRADA, HOODWINKED, NOTES ON A SCANDAL, PAN'S LABYRINTH, THE QUEEN, TRANSFORMERS, 2:37