Toomey Awards - 2009

 

Nominations were announced Tuesday, July 7, 2009.
Winners (in bold) were announced Tuesday, July 28, 2009.

 

 

Best Picture

 

BURN AFTER READING

MILK

PERSEPOLIS

REVOLUTIONARY ROAD

THE WRESTLER

 

 

Best Director

 

Steve McQueen (HUNGER)

Gus Van Sant (MILK)

Sam Mendes (REVOLUTIONARY ROAD)

Warwick Thornton (SAMSON & DELILAH)

Darren Aronofsky (THE WRESTLER)

 

 

Best Actor In A Leading Role

 

Michael Fassbender (HUNGER)

Richard Jenkins (THE VISITOR)

Ben Kingsley (ELEGY)

Sean Penn (MILK)

Mickey Rourke (THE WRESTLER)

 

 

Best Actress In A Leading Role

 

Angelina Jolie (CHANGELING)

Laura Linney (THE SAVAGES)

Meryl Streep (DOUBT)

Kristin Scott Thomas (I'VE LOVED YOU SO LONG)

Kate Winslet (REVOLUTIONARY ROAD)

 

 

Best Actor In A Supporting Role

 

Anil Kapoor (SLUMDOG MILLIONAIRE)

Heath Ledger (THE DARK KNIGHT)

Brad Pitt (BURN AFTER READING)

Michael Shannon (REVOLUTIONARY ROAD)

Mark Strong (BODY OF LIES)

 

 

Best Actress In A Supporting Role

 

Amy Adams (DOUBT)

Christine Baranski (MAMMA MIA!)

Penelope Cruz (ELEGY)

Jane Lynch (ROLE MODELS)

Marisa Tomei (THE WRESTLER)

 

 

Best Screenplay Written Directly For The Screen

 

BURN AFTER READING (Ethan Coen, Joel Coen)

DUPLICITY (Tony Gilroy)

SUMMER HOURS (Olivier Assayas)

TROPIC THUNDER (Ben Stiller, Justin Theroux, Etan Cohen)

THE WRESTLER (Robert D. Siegel)

 

 

Best Screenplay Based On Material Previously Produced Or Published

 

DOUBT (John Patrick Shanley)

ELEGY (Nicholas Meyer)

PERSEPOLIS (Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud)

REVOLUTIONARY ROAD (Justin Haythe)

THE READER (David Hare)

 

 

Best Film Editing

 

DUPLICITY (John Gilroy)

FROST/NIXON (Dan Hanley, Mike Hill)

MAN ON WIRE (Jinx Godfrey)

MILK (Elliot Graham)

THE WRESTLER (Andrew Weisblum)

 

 

Best Cinematography

 

AUSTRALIA (Mandy Walker)

CHANGELING (Tom Stern)

LET THE RIGHT ONE IN (Hoyte Van Hoytema)

REVOLUTIONARY ROAD (Roger Deakins)

THE WRESTLER (Maryse Alberti)

 

 

Best Original Score

 

THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON (Alexandre Desplat)

THE DARK KNIGHT (James Newton Howard, Hans Zimmer)

DUPLICITY (James Newton Howard)

THE INTERNATIONAL (Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer)

REVOLUTIONARY ROAD (Thomas Newman)

 

 

Best Sound

 

THE DARK KNIGHT

FAST & FURIOUS

QUANTUM OF SOLACE

STAR TREK

TRANSFORMERS: REVENGE OF THE FALLEN

 

 

Best Art Direction

 

THE DARK KNIGHT

HIGH SCHOOL MUSICAL 3

MILK

REVOLUTIONARY ROAD

STAR TREK

 

 

Best Costume Design

 

AUSTRALIA (Catherine Martin)

THE DUCHESS (Michael O'Connor)

EASY VIRTUE (Charlotte Walter)

MILK (Danny Glicker)

REVOLUTIONARY ROAD (Albert Wolsky)

 

 

Best Visual Effects

 

THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON

NIGHT AT THE MUSEUM 2

TRANSFORMERS: REVENGE OF THE FALLEN

 

 

Best Make Up

 

THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON

STAR TREK

THE WRESTLER

 

 

Best Animated Feature

 

PERSEPOLIS

WALL-E

WALTZ WITH BASHIR

 

 

Best Foreign Language Film

 

THE CLASS

LET THE RIGHT ONE IN

PERSEPOLIS

SUMMER HOURS

WALTZ WITH BASHIR

 

 

Best Australian Film

 

AUSTRALIA

MARY & MAX

MY YEAR WITHOUT SEX

SAMSON & DELILAH

 

 

Best Documentary

 

AMERICAN TEEN

MAN ON WIRE

NOT QUITE HOLLYWOOD

SALUTE

 

 

 

Total Nominations

 

9 - REVOLUTIONARY ROAD

8 - THE WRESTLER 

6 - MILK

4 - THE DARK KNIGHT, PERSEPOLIS

3 - AUSTRALIA, BURN AFTER READING, THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON, DOUBT, DUPLICITY, ELEGY, STAR TREK

 

 

Total Wins

 

3 - PERSEPOLIS, REVOLUTIONARY ROAD, THE WRESTLER

2 - BURN AFTER READING, THE DARK KNIGHT

1 - THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON, DOUBT, DUPLICITY, MAN ON WIRE, MILK, SAMSON & DELILAH, STAR TREK